تبلیغات
همه چی - تاریخچه جام جهانی (4)

● ۱۹۹۴ - آمریکا

برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی تعداد تماشاچیان مسابقات از مرز ۳ میلیون نفر گذشت. این بار جام جهانی در کشوری برگزار می‌شد که فوتبال در مقابل ورزش‌های دیگری چون بیسبال، بسکتبال و فوتبال آمریکائی محبوبیت کمتری داشت.

فیفا با توجه به درخشش کامرون در دوره پیشین، سهمیه آفریقا را که ۲ تیم بود به ۳ تیم افزایش داد. هر چند کامرون در همان دور مقدماتی از گردونه مسابقات حذف شد، اما نیجریه که برای اولین بار به جام جهانی آمده بود، نشان داد که جهش فوتبال آفریقا در چند سال اخیر اتفاقی نبوده است. نیجریه از گروهش بالاتر از آرژانتین، بلغارستان و یونان به مرحله بعدی صعود کرد.

به‌جز نیجریه، کشورهای عربستان سعودی و یونان دیگر تازه‌واردان به جام جهانی بودند. تیم ملی روسیه نیز برای نخستین بار مستقل از دیگر جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی به جام جهانی می‌آمد و آلمان شرقی و آلمان غربی، پس از اتحادشان برای نخستین بار در قالب تیم ملی آلمان به میدان آمدند.

نیجریه در یکی از مشکل‌ترین گروه‌های این دوره بالاتر از تیم‌های بلغارستان، آرژانتین و یونان به‌عنوان صدرنشین گروه صعود کرد. در این گروه آرژانتین بار دیگر مارادونا، ستاره افسانه‌ای خود را که مدتی به خاطر مصرف مواد مخدر محروم بود، در اختیار داشت. آرژانتین در دو بازی نخست خود در دور مقدماتی پیروز شد، اما پس از اینکه جواب آزمایش مارادونا در خصوص استفاده از داروهای نیروزا مثبت درآمد و این بازیکن از ادامه بازی‌ها محروم شد، شیرازه این تیم از هم پاشید. این تیم در بازی آخرش در دور مقدماتی از بلغارستان شکست خورد و به‌عنوان تیم سوم گروهش در مرحله یک‌هشتم نهائی مقابل رومانی قرار گرفت که مغلوب هنرنمائی گئورگ هاجی، کاپیتان این تیم و دیگر بازیکنان رومانی شد و از دور رقابت‌ها حذف شد.

در مرحله یک‌چهارم نهائی به‌جز برزیل، ۷ تیم دیگر اروپائی بودند، بدین‌ترتیب تیم‌های اروپائی که هیچ‌گاه خارج از اروپا به جام دست نیافته بودند، شانس آنها برای شکستن این طلسم قدیمی یک به ۷ بود. آلمان، ایتالیا، بلغارستان، رومانی، هلند، اسپانیا، سوئد و برزیل ۸ تیم برتر این مسابقات بودند. در این مرحله ایتالیا، برزیل و سوئد به ترتیب اسپانیا، هلند و رومانی را شکست دادند و به نیمه‌نهائی راه یافتند. در چهارمین بازی این مرحله آلمان، مدافع عنوان قهرمانی مقابل بلغارستان قرار گرفت که بلغارها موفق شدند با دو گل هریستو استویچکوف و یوردان لچکوف در کمال ناباوری آلمان را شکست دهند و به نیمه‌نهائی راه یابند.

در نیمه نهائی ایتالیا مقابل بلغارستان پیروز شد و برزیل، سوئد را شکست داد. بار دیگر ایتالیا و برزیل مانند جام ۱۹۷۰ در فینال مقابل هم قرار گرفتند و این بار هرکدام برای دستیابی به چهارمین جم به میدان رفتند. بازی فینال پس از ۱۲۰ دقیقه بدون گل پایان یافت و برزیل موفق شد در ضربات پنالتی با نتیجه ۳ بر ۲ ایتالیا را شکست دهد و نخستین تیمی شود که ۴ بار در جام جهانی به قهرمانی دست می‌یابد. این نخستین بار بود که در بازی فینال، قهرمان جام را با ضربات پنالتی پس از پایان وقت اضافی مشخص می‌کردند.

در بازی رده‌بندی سوئد در یک بازی پرگل بلغارستان را شکست داد و به مقام سومی دست یافت. هریستو استویچکوف کاپیتان تیم بلغارستان و اولگ سالنکو هرکدام با ۶ گل زده به‌عنوان بهترین گلزنان جام شناخته شدند و فیفا روماریو مهاجم تیم ملی برزیل را به‌عنوان بازیکن برتر جام معرفی کرد. در یکی از نادرترین اتفاقات تاریخ فوتبال، آندرس اسکوبار مدافع تیم ملی کلمبیا در بازی مقابل آمریکا گلی را به اشتباه وارد دروازه خودی کرد که منجر به شکست و حذف کلمبیا از بازی‌ها شد. این بازیکن پس از بازگشت به کلمبیا هدف گلوله هواداران افراطی فوتبال قرار گرفت و کشته شد.

● ۱۹۹۸ - فرانسه

جام ۱۹۹۸ نخستین دوره‌ای بود که تعداد تیم‌های شرکت‌کننده از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت. به همین دلیل سهمیه آسیانیز به ۴ و ۵ تیم افزایش پیدا کرد. ژاپن، کرواسی، جامائیکا و آفریقای‌جنوبی برای نخستین بار بخت خود را در جام جهانی آزمایش می‌کردند. تیم ملی ایارن پس از گذر از چندین مسابقه نفسگیر در مرحله انتخابی آسیا تقریباً امیدش را از دست داده بود؛ چین کره‌جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی به جام فرانسه راه پیدا کرده بودند و برای ایران فقط یک شانس باقی مانده بود؛ شکست استرالیا.

ایران در بازی رفت میزبان استرالیا بود که این بازی یک و یک به تساوی کشید. در بازی برگشت ایران با توجه به گل خورده در زمین خود، برای رسیدن به فرانسه، نیاز به برد و یا حداقل یک تساوی ۲ بر ۲ به بالا داشت. این بازی که روز هشتم آذر ۱۳۷۶ در ملبرن استرالیا برگزار می‌شد با تساوی ۲ بر ۲ دو تیم صعود ایران پس از ۲۰ سال به جام جهانی به خاطر گل زده بیشتر در خانه حریف، قطعاً روزی تاریخی برای هواداران فوتبال ایران بود.

ایران در دور مقدماتی با تیم‌های یوگسلاوی، آلمان و آمریکا همگروه شد. دو باخت در مقابل تیم‌های یوگسلاوی و آلمان و یک پیروزی مقابل آمریکا نتیجه کار ایران در این جام بود. هر چند ایران نتوانست از گروهش صعود کند، اما موفق شد نتیجه بهتری نسبت به نخستین حضور خود در جام جهانی به‌دست آورد. حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا دو بازیکنی بودند که برای ایران در مقابل آمریکا دو گل به ثمر رساندند.

در این جام، تیم‌ها در ۸ گروه ۴تائی تقسیم شدند که ۲ تیم نخست هر گروه به دور یک‌هشتم نهائی راه یافتند. ۱۶ تیم صعود کرده این‌بار ترکیبی نسبتاً متعادل‌ از تیم‌های اروپائی و آمریکای‌جنوبی بود. نیجریه تنها تیم حاضر در جمع ۱۶ تیم برتر جام بود که به منطقه‌ای به‌جز این دو قاره جهان تعلق داشت.

شگفتی‌ساز این بازی‌ها کرواسی بود که برای نخستین بار، مستقل از یوگسلاوی به بازی‌ها راه پیدا کرده بود. در یک‌هشتم، این تیم رومانی را شکست داد و در مرحله یک‌چهارم نهائی مقابل آلمان قرار گرفت که با توجه به قهرمانی خود در جام ملت‌های اروپای ۱۹۹۶ از مدعیان اصلی قهرمانی جام فرانسه محسوب می‌شد. این بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود کرواسی پایان یافت و آلمان برای دومین دوره پیاپی از رسیدن به نیمه‌ نهائی جام جهانی باز ماند. به‌جز کرواسی که در اولین حضور خود، توانسته بود به نیمه‌نهائی راه یابد، تیم‌های برزیل، فرانسه و هلند دیگر تیم‌های راه یافته به این مرحله بودند. در این مرحله برزیل مقابل هلند در ضربات پنالتی به پیروزی رسید و فرانسه میزبان بازی‌ها، کرواسی را شکست داد. در بازی رده‌بندی هلند و کرواسی به میدان رفتند که کرواسی موفق شد با شکست دادن حریفش، به مقام سومی جام دست یابد. بازی فینال بین برزیل و فرانسه برگزار شد و در مسابقه‌ای که بیشتر در اختیار تیم میزبان بود، فرانسوی‌ها موفق شدند با ۳ گل، مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهند و برای نخستین بار در زمره قهرمانان جام جهانی قرار گیرند. پس از ۲۰ سال، دوباره برگزارکننده بازی‌ها توانست جام را در خانه نگه دارد. داور سوکر، مهاجم تیم کرواسی با ۶ گل زده در صدر جدول گلزنان جای گرفت و رونالدوی برزیلی از سوی فیفا به کفش طلائی دست یافت.

● ۲۰۰۲- ژاپن

نخستین دوره جام جهانی هزاره سوم میلادی، برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی در خارج از ۲ قاره آمریکا و اروپا برگزار شد. همچنین این دوره نخستین مسابقاتی بود که به‌طور مشترک در ۲ کشور برگزار می‌شد. ۱۹۴ عضو فیفا برای وارد شدن به مرحله نهائی جام جهانی در مرحله انتخابی به رقابت پرداختند. ۴ تیم اکوادور، چین، سنگال و اسلوونی برای نخستین بار به این مسابقات راه پیدا کردند. از شگفتی‌های این جام حذف فرانسه، قهرمان دور گذشته در دور مقدماتی بود که در گروهش تنها با کسب یک امتیاز پس از تیم‌های دانمارک، سنگال و اروگوئه در قعر جدول جای گرفت. در عوض تیم‌های کمتر شناخته شده‌ای مانند ژاپن، ترکیه و کره‌جنوبی توانستند چهره قابل قبولی از خود به نمایش بگذارند. ژاپن که در کنار کره‌جنوبی از امتیاز میزبانی سود می‌برد، بالاتر از تیم‌های بلژیک، روسیه و تونس با ۲ بُرد و یک تساوی به‌عنوان تیم اول گروهش صعود که در مرحله یک‌هشتم نهائی مغلوب ترکیه شد.

اما ترکیه و کره‌جنوبی با شکست دادن حریفان خود موفق شدند تا نیمه نهائی صعود کنند و به‌عنوان شگفتی‌سازان جام شناخته شوند. ترکیه که فقط یک بار دیگر در سال ۱۹۵۴ در جام جهانی حضور داشته، این‌بار برای رسیدن به نیمه‌نهائی پس از صعود از گروهش در مراحل بعدی بر تیم‌های ژاپن و سنگال غلبه کرد و حریف برزیل در نیمه نهائی شد کره‌جنوبی نیز با کسب ۷ امتیاز بالاتر از تیم‌های آمریکا، پرتغال و لهستان به‌عنوان تیم نخست گروهش صعود کرد و در مرحله یک‌هشتم و یک‌چهارم نهائی تیم‌های صاحب‌نام ایتالیا و اسپانیا را شکست داد و عنوان پرافتخارترین تیم آسیائی را در تاریخ جام جهانی از آن خود کرد.

در نخستین بازی مرحله نیمه‌نهائی، برزیل که یک بار در دور مقدماتی ترکیه را شکست داده بود، بار دیگر موفق شد این تیم را شکست دهد (یک بر صفر) و برای سومین بار متوالی به فینال راه یابد. این تیم برای رسیدن به نیمه نهائی بلژیک و انگلستان را شکست داده بود. آلمان دیگر راه یافته مرحله نیمه‌نهائی که از سال ۱۹۹۰ به بعد نتوانسته جائی در این مرحله داشته باشد، پس از اینکه در گروهش اول شد، موفق شد با پیروزی بر پاراگوئه و آمریکا به این مرحله راه پیدا کند. آلمان در نیمه‌نهائی موفق شد با نتیجه یک بر صفر کره‌جنوبی را شکست دهد و به دیدار فینال راه پیدا کند. در بازی رده‌بندی ترکیه در یک بازی نزدیک ۳ بر ۲ کره‌جنوبی را شکست داد و سوم شد. گل‌ هاکان شوکور در ثانیه یازدهم این بازی، سریع‌ترین گلی است که در تاریخ جام جهانی به ثبت رسیده است.

بازی فینال بین ۲ تیم آلمان و برزیل در شهر یوکوهامای ژاپن برگزار شد. آلمان در صورت پیروزی نخستین تیم اروپائی بود که می‌توانست به جام جهانی در خارج از اروپا دست یابد، اما ۲ گل رونالدو، ستاره تیم ملی برزیل، رؤیای آلمانی‌ها را ربر هم زد و بار دیگر طلسم قهرمان شدن اروپائی‌ها در خارج از اروپا بسته ماند. برزیل با این پیروزی، پنجمین قهرمانی خود را جشن گرفت و فاصله خود را با رقیبانش آلمان و ایتالیا که سه بار جام را به خانه برده‌اند افزایش داد.

رونالدو با ۸ گل زده بهترین گلزن جام جهانی از سال ۱۹۷۴ شناخته شد، اما برخلاف دوره گذشته نتوانست از سوی فیفا به‌عنوان بازیکن برتر جام انتخاب شود و این عنوان نصیب اولیور کان کاپیتان و دروازه‌بان آلمانی شد.
طبقه بندی: آیا می دانید...، 

تاریخ : شنبه 8 خرداد 1389 | 11:39 ب.ظ | نویسنده : ساسان احمدنژاد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.